Kaspersky’nin KasperskyOS işletim sistemiyle birlikte geliştirdiği Siber Bağışıklık konsepti ABD’de ticari marka olarak tescillendi. Mart 2022’de Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi, KASPERSKY CYBER IMMUNITY ticari markasını tescil etti. Ticari markaya sahip olmak, Kaspersky’nin IoT ve bağlantılı cihazlar pazarındaki benzersiz yaklaşımını daha da güçlendiriyor.

Cyber Immunity (Siber Bağışıklık), yazılım geliştirmenin çok erken aşamalarında siber güvenlik açıklarının üstesinden gelmeye yardımcı olan tasarımdan itibaren güvenli yaklaşımı içeriyor. Tasarım gereği güvenlik ilkeleri düzenleyicilerin belgelerinde özetleniyor. Örneğin, CSA Singapur, Tasarıma Göre Güvenlik Çerçevesi dahilinde bu kavramı kapsıyor ve tüketici IoT cihazları için ETSI EN 303 645 V2.1.1 standardını sunuyor. AWS gibi yazılım geliştiriciler, hizmetleri için bu yaklaşımı zaten benimsemiş durumda.

ABD’deki ticari marka tescilinden önce Kaspersky, markasını İngiltere ve Rusya’da tescil ettirmişti. Kayıt, Kaspersky’ye ürünlerini tanımlamak için Kaspersky Cyber Immunity markasını kullanma hakkını veriyor. Ayrıca söz konusu ticari markanın ulusal devlet kurumları tarafından belirli kriterlere göre kontrol edilen ayırt edici özelliklere sahip olduğunu doğruluyor.

Kaspersky’nin Siber Bağışıklık (Cyber Immunity) konsepti, tasarım aşamasında belirtilen kullanım senaryolarının uygulanması durumunda siber saldırı türlerinin büyük çoğunluğunun etkisiz olduğunu ve sistemin kritik işlevlerini etkileyemediğini vurguluyor. Cyber Immunity bu alanda çözümler ortaya koyarken KasperskyOS kullanılarak güvenlik hedeflerinin ve varsayımlarının tanımlanması, tüm kullanım senaryolarında başarı sağlanması, güvenli alanların yalıtılması ve bunlar arasındaki etkileşimin kontrolü ve güvenilirlik gibi belirli metodolojilerin kurgulanmasını içeriyor.

KasperskyOS İş Birimi Başkanı Andrey Suvorov şunları söylüyor: “Kaspersky Cyber Immunity ticari markasını uluslararası ölçekte kaydettirmek, yerleşik siber tehdide dayanıklı sistemler için yeni bir pazar oluşturmaya yönelik sürekli çabalarımızın sonucu. Bu tanınma, ekibimiz için olduğu kadar pazar analistleri ve müşteriler için de önemli. Şu andan itibaren ilk IoT ağ geçidi olan Kaspersky IoT Secure Gateway 100 ve yakında çıkacak olan tüm KasperskyOS tabanlı ürünlerimiz, tüm dünyada tanınan benzersiz bir özelliğe sahip. Kaspersky Cyber Immunity, dijital dönüşümün temel araçları arasında.” 

Cyber Immunity ve KasperskyOS’un bunu başarmaya nasıl yardımcı olduğu hakkında daha fazla bilgi için bu adres ziyaret edilebilir.