ABD Başkanı Joe Biden, geçen ay Beyaz Saray’da siber risk alanında önemli temsilcileri ağırladı. Aralarında siber riske karşı analiz ve teminat desteği sunan şirketlerin yanında teknoloji dünyasının büyük oyuncularından Apple, Amazon, Microsoft ve finans dünyasının duayenlerinden JP Morgan siber risk ajandalarını ve gelecek projeksiyonlarını başkanla paylaştı.

Biden, ABD Başkanı olduğundan bu yana siber saldırıların yıkıcı etkilerini yönetmekle uğraşıyor. Öncelikle devlet arşivlerinden başlayan ve “devlet sırrı” olarak adlandırılabilecek verilerin ayrıştırılması ve ek güvenlik duvarlarının ardına alınmasıyla ilgili önemli bir projeyi başlatan Biden, özel sektör tarafından da siber risk farkındalığının artırılması ve gerekli iyileştirme faaliyetlerinin saldırılar gerçekleşmeden önce tamamlanması konusunda ısrarcı.

Siber riskle savaşta sigorta ve reasürans sektörlerinin de önemine değinen Biden, geniş kapsamlı ve birçok paydaşın yer aldığı bir platform oluşturulması gerekliliğinin ve siber riskin ABD’nin günümüzdeki bir numaralı düşmanı olduğunun altını çizdi.

Siber Güvenlik Türkiye Dergisi