Günün öne çıkan gündem maddelerinden biri Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini talep ettiği iddiasıydı. Bakanlık doğruladı, ancak sebep olarak vergilendirmeyi değil, terör finansmanın takibi işaret etti.

Gün içinde sizinle paylaştığımız “Maliye Bakanlığı’dan kripto para verileri hamlesi” başlıklı haberde, medyaya yansıyan kripto para borsalarından kullanıcıları bilgilerinin istendiği iddiası farklı bir şekilde de olsa doğrulandı. Çıkan haberler ilk etapta dijital para vergisi olarak yorumlanırken, Bakanlık, bilgi taleplerinin bünyesindeki MASAK, yani Mali Suçlar Araştırma Kurulu tarafından yapıldığını ve terör finansmanını takip ve önleme amaçlı olarak gerçekleştirdiğini kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi duyurusu şu şekilde:

Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit – FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektir.

Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilmektedir.

MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.