Kaspersky, IFI Claims Direct tarafından 2021 yılında ABD’de patenti alınan Rus menşeili şirketler arasında birinci seçildi. Dünya çapında 145 milyondan fazla patent kaydıyla patent veri analizinde dünya lideri IFI tarafından birinci olarak seçilmesi, Kaspersky’nin siber güvenlik alanındaki liderliğini ve yenilikçiliğini bir kez daha vurguluyor.

Kaspersky, devamlı olarak yeni siber güvenlik teknolojileri geliştirip patentini alarak sektördeki liderliğini kanıtlamaya devam ediyor. Bu yenilikler ev kullanıcılarından büyük şirketlere ve hükümetlere kadar herkesin korunması için gelişmiş ve kapsamlı güvenlik çözümleri ve hizmet portföyüne katkıda bulunuyor. Şirket, ağ ve bilgisayar güvenliği, makine öğrenimi, güvenlik bilgileri, otomotiv teknolojisi ve güvenliği dahil olmak üzere uzman çözümleriyle ilgili alanlarda düzenli olarak patent başvurusunda bulunarak, dünyayı güvenli teknolojik fırsatlarla dolu bir geleceğe taşıma konusundaki kararlılığını ortaya koyuyor.

IFI Claims Direct tarafından yayınlanan yıllık patent sıralaması analizinde Kaspersky, 2021’de yayınlanan 43 patentle ABD’de en çok patent alan Rus şirketi seçildi. Şirket, tarihi boyunca yalnızca ABD’de 412 patent aldı. Ayrıca Rusya, AB, Çin ve Japonya dahil olmak üzere dünya genelinde 1.200’den fazla patente sahip.

ABD patent verileri, geçen yıl patent alımlarının toplamda %7 oranında düştüğünü gösteriyor. Patent büyümesinin görüldüğü tek alan, Kaspersky için önemli bir odak alanı olan makine öğrenimini içeren “belirli hesaplama modellerine dayalı bilgisayar sistemleri” oldu. IFI sıralamasına göre, Kaspersky’nin son iki yıldaki başlıca patentli teknoloji alanları arasında ağ güvenliği için ağ mimarileri veya ağ iletişim protokolleri ve belirli hesaplama modellerine dayalı bilgisayar sistemleri yer alıyor.

Kaspersky Stratejik IP Geliştirme Başkanı Anton Tikhomirov, şunları söylüyor: “Kaspersky her zaman yenilikçi bir şirket olmuştur. Bu ödül, teknoloji inovasyonu ve Ar-Ge’deki lider konumumuzu güçlendiriyor. Uzman mucitlerden oluşan ekibimiz, bu patentleri ABD’de ve tüm dünyada geliştiren ve yayınlayan çalışmaları nedeniyle bu takdiri hak ediyor. ABD pazarındaki patent liderliğimiz, yaratıcı gelişime benzersiz bağlılığımızın ve teknolojik fırsatlarımızı tüm dünyadaki pazarlara sunma kararlılığımızın kanıtı niteliğinde.

Kaspersky’nin teknolojileri hakkında daha fazla bilgiye linkten ulaşılabiliyor.