ABD Merkez Başkanı Jerome Powell, katıldığı bir televizyon programında siber risklerin, 2008’deki global krize yola açan kredi türleri ve likidite risklerini aştığını söyledi.

Siber tehditler finans sektörünün karşı karşıya olduğu en büyük riskler arasında yer alıyor. Siber güvenlik sektörü tarafından sıkça dile getirilen bu durum, bu kez ekonomi dünyasının tepesindeki isimlerden biri olan ABD Merkez Başkanı Jerome Powell tarafından ifade edildi.

CBS News’te yer alan 60 Minutes isimli programa katılan Powell, siber risklerin 2008 yılındaki global krize yol açan kredi türleri ve likidite risklerinin bile önüne geçtiğini ifade etti. Dünyadaki siber güvenlik profesyonellerinin buluşma noktalarından biri olan (ISC)²’nin sitesinde özetlenen röportaja göre Powell, 2008’e benzer bir mali çöküş ihtimalinin çok düşük olduğunu, bununla birlikte dünyanın ve risklerin değiştiğini ve siber risklerin üzerinde en çok durdukları konular arasında yer aldığını belirtti.

Bilgisayar korsanlarının, finans kurumları arasındaki para akışını ciddi şekilde bozacak büyük bir ödeme hizmeti sağlayıcısını kapatmaları durumunda finansal sistemin büyük aktörlerinin dizlerinin üzerine çökmek zorunda kalacağını dikkat çeken Powell, finans sistemini siber risklerden korumak için çok fazla zaman ve para harcadıklarını sözlerine ekledi.

Powell pek çok konuşmasında siber risklere atıf yapıyor

CBS News’teki konuşma, Powell’ın siber risklere işaret ettiği ilk açıklaması değil. 14 Nisan’da Washington DC Ekonomi Kulübü’nde bir röportaj veren Powell benzer endişelerini orada da dile getirmişti.

Powell, bu konuşmasında da siber risklerle 2008 krizi arasında bir karşılaştırma yapmıştı. (ISC)²’nin eklediği bilgilere göre Uluslararası Para Fonu, siber tehditlerin, küresel çapta bankaların net gelirlerinin yüzde 9’una mal olabileceğini açıklamıştı. Bu da yaklaşık 100 milyar dolarlık bir büyüklük anlamına geliyor.

Powell’ın CBS News’teki röportajını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.