Uluslararası Polis Teşkilatı INTERPOL, yeni nesil çoklu biyometrik tanımlama sistemi ile soruşturmaları ve sınır kontrollerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Suçlu takip ve izlemede teknolojik kolaylıklar yanlızca siber dünyada kullanılmıyor. Özellikle gelişmiş güvenlik kamerası sistemleri ve kent güvenliği sistemleri gibi uygulamalar fiziksel dünya ile teknolojinin en çarpıcı birliktelikleri arasında yer alıyor.

Bu kapsamda son yeniliklerden biri ise INTERPOL’den geldi. 1923 yılında kurulan kurum, değişen dünyaya ayak uydurarak en son teknolojik olanaklardan faydalanmayı da ihmal etmiyor. Bu kapsamda, 20 yılı aşkın bir süredir ürün ve hizmetlerinden faydalandığı IDEMIA ile ittifakını güçlendiren kurum, yeni çoklu biyometrik sistemlerden faydalanmaya başlayacak.

Günde 1 milyon analiz

Duyurulan yeni işbirliği kapsamında INTERPOL, MBIS (Multi-Biometric Identification System) olarak tanımlanan Çoklu Biyometrik Tanımlama Sistemi’yle biyometrik güvenlik teknolojilerinden daha fazla faydalanacak. Bu sayede kurum, ceza davalarında şüphelileri anında tespit edebilme olanağına kavuşabilecek, ayrıca hem polis soruşturmalarında hem de sınır kontrol süreçlerinde kullanabileceği yeni bir parmak izi ve yüz tanıma sistemine sahip olacak.

IDEMIA’nın üye ülkelerdeki polis memurlarının sınırsız sayıda işlem gerçekleştirebilmesi için ölçeklendirdiği MBIS çözümü günde 1 milyona kadar adli analiz aramasına olanak tanıyacak. Sistemin çoklu yapısı parmak izi, avuç içi izleri ve yüz tanıma kontrollerinin etkin bir şekilde yapılabilmesini sağlıyor. INTERPOL, bu teknolojiyi sınır kontrol istasyonlarında da kullanmayı planlıyor.