ABD teknoloji borsası NASDAQ’ın sitesinde yayınlanan bir yatırım önerileri makalesi, belirli tematik alanların öne çıktığına işaret ediyor. Siber güvenlik, yapay zeka ve robotikle birlikte ön sıralarda bulunuyor.

Uluslararası piyasalar belki de tarihin en hızlı ve kaotik dönemlerinden geçti. Geçen yıl Mart ayında COVID-19’un salgın haline gelmesiyle deyim neredeyse sarsılan uluslararası piyasalar aşının bulunmasıyla birlikte yükselişe geçti ve nispeten normalleşti. ABD teknoloji borsası NASDAQ’ın sitesinde tematik yükselişe dikkat çeken Sweta Jaiswal, “Thematic Investing Ideas to Boost Your Portfolio Returns in Q2” başlıklı yazısında, 2021 ikinci çeyreği itibariyle belirli alanlardaki fonların daha iyi prim yapabileceğini ifade ediyor.

Tematik EFT’lerin, yani belirli bir alana odaklanmış borsa yatırım fonlarını öne çıkaran Jaiswal, bu alanlar arasında siber güvenliği de ekliyor. Bloomberg Intelligence tarafından hazırlnan bir rapora atıfta bulunan yazar, tematik ETF’lerin beş yıl içinde 300 milyar dolarlık bir kategori haline gelebileceğinden bahsediyor ve ekliyor: “Raporda 382 danışman, kurum ve fon yöneticisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre önümüzdeki yıl boyunca tematik ETF’lerde %80’lik bir artış öngörülüyor.”

Siber güvenlik fonları neden yükselecek?

Yazının siber güvenlikle ilgili kısmına baktığımızda ise siber güvenliğin yapay zeka ve robotikle birlikte anıldığı görülüyor. Yapay zekanın reklamcılık, mobilite, perakende, video yayınları, oyun ve kentsel gelişim dahil hemen her şeyi geliştirdiği ifade edilirken, robotların hastanelerden evlere temizlikten ilaç dağıtımına pek çok alanda rol çalmaya başladığına dikkat çekiliyor.

Yeni teknolojilerin artan kullanımının işletmeleri, hükümetleri ve kurumları siber risklere maruz bıraktığına dikkat çeken Sweta Jaiswal, siber güvenlik harcamalarının 2017’den 2021’e kümülatif olarak 1 trilyon doları aşacak olmasının altını çiziyor. Yazar, Grand View Research tarafından hazırlanan bir araştırmada ise 2019’dan 2025’e %11’lik bir yıllık bileşik büyüme oranından söz edildiğini ekliyor.

Hangi alanlardaki fonlar öne çıkacak?

  • Siber güvenlik
  • Yapay zeka
  • Robotik
  • Temiz enerji
  • Dijital ödeme
  • Esrar (yasallaşması durumunda)
  • Bulut bilişim
  • Sürdürülebilir yatırım

 

Hangi fonlar tercih edilebilir?

Jaiswal, yazısında yatırım yapılabilecek çeşitli fonları da listeliyor. Siber güvenlik, robotik ve yapay zeka başlığı altında Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF, First Trust Nasdaq Artificial Intelligence and Robotics ETF, ROBO Global Robotics & Automation ETF,  iShares Robotics and Artificial Intelligence Multisector ETF, First Trust NASDAQ CEA Cybersecurity EFT ve ETFMG Prime Cyber Security ETF isimleri sıralanıyor.