KPMG tarafından 500 CEO ile gerçekleştirilen bir araştırmaya göre siber güvenlik, gelecek üç yıl boyunca büyüme ve operasyonları etkileyecek en önemli risk noktası olarak görülüyor.

COVID-19 sonrası normalleşme için en önemli koşul aşılama. Dünya genelinde her ülkede aynı hızda ilerlenemiyor olmakla birlikte gerçek bir eskiye dönüş için aşılanan personel sayısının yükselmesi gerekiyor.

KPMG tarafından, 11 ülkedeki 500 CEO ile yapılan bir araştırmaya göre CEO’lar kısa vadede bir normalleşme beklemiyor. 2021 CEO Outlook Pulse isimli ankete göre risk sıralamasında ise veri güvenliği Ağustos 2020’de beşinciyken bugün ilk sıraya çıkmış durumda. Araştırmaya göre CEO’lar önümüzdeki üç yıl boyunca büyümelerini ve operasyonlarını etkileyecek en önemli risk noktası olarak siber güvenliği görüyor.

Uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ve pek çok şirketin hibrit bir çalışma modelini benimsediğini duyurması siber güvenliğin önceliklendirilmesindeki önemli bir nokta olarak görülüyor. Kürsel yöneticiler, iş gücünün tamamen uzaktan çalışılması konusunda temkinli davranırken, CEO’ların yüzde 30’u COVID-19 sonrası çoğu personelin haftada 2-3 gün uzaktan çalıştığı bir hibrit model düşünüyor. Araştırmaya göre bu yıl CEO’ların yüzde 52’si veri güvenliği önlenlerine öncelik vererek, yüzde 50’si müşteri odaklı teknolojilere odaklanarak ve yüzde 49’u video konferans ve mesajlaşma yetenekleri gibi dijital iletişime bağlı kalarak dijital teknolojilere daha fazla harcama yapmayı planlıyor.

Diğer yandan, araştırma, dijital yetenekleri artırmak için çeşitli yollar aranacağını da gösteriyor. Katılımcıların yüzde 61’i önümüzdeki üç yılda birleşme ve satın alma iştahlarının, esas olarak müşteri deneyimlerini veya değer önerilerini dönüştürmek için dijital teknoloji edinme arzusundan kaynaklanacağı belirtiliyor.

2022 öncesinde normalleşme beklenmiyor

Araştırma, CEO’ların yüzde 45’inin bu yıl içinde bir normale dönüş beklemediğini gösteriyor. Diğer yandan 2022’de beklenen normalleşme ise eskien oldukça farklı olacak görüşü ağırlık kazanıyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan, pandeminin başındaki ani belirsizlik ve şiddetli değişimin üzerinden bir yıl geçtiğini belirtirken, araştırmanın çok az iş liderinin normale dönüşün hızlı gerçekleşeceği beklentisinde olduğunu ifade ediyor. Alsan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ofislere dönüş konusunda eğilimin değiştiğini görüyoruz. CEO’lar ofislere dönüşle ilgili önemli bir karar almadan önce iş gücünün virüse karşı korunduğundan emin olmak istiyor. Aşılamanın başlaması, işletmelerini yeni gerçekliğe hazırlayan liderlere iyimserlik sağlıyor. Ancak CEO’lar yine de operasyonlarını, tedarik zincirlerini ve çalışanlarını etkileyebilecek ve aşı kıtlığı yaşayabilecek kilit pazarlar için senaryolar çalışıyor.”

Araştırmadan öne çıkan diğer başlıklar

  • Küresel ekonominin en büyük şirketlerinin yöneticileri, normale dönüş ve normalin yeni kuralları planlarına çalışıyor ancak iş gücünün Covid-19 aşısına erişememesi stratejilerin yeniden ele alınmasını zorunlu kılıyor. CEO’ların yüzde 31’i 2021’de normale dönmeyi bekliyor, yüzde 45’i normalleşmenin 2022’de başlayacağını düşünüyor, yüzde 24’ü ise işlerin sonsuza kadar değiştiğini söylüyor.
  • Her 10 iş liderinden dokuzu, yani araştırmaya katılanların yüzde 90’ı, büyük çoğunluğun sağlığını korumak için aşı olan çalışanlarından aşılandıklarına dair bildirimde bulunmalarının isteneceğini belirtiyor.
  • Liderlerin yüzde 21’i müşterilerine ve ziyaretçilerine tesislerine ya da ofislerine girişte aşı olup olmadıklarını sormayı planlıyor.
  • CEO’ların yüzde 26’sı pandemi sona erene kadar uluslararası seyahatlere çıkmayacağını söylüyor.
  • Yöneticilerin yüzde 61’i personelin ofise dönmesini istemeden önce başarılı aşılama sonuçlarını beklemek niyetinde. Şirket liderlerinin yüzde 76’sı önemli pazarlardaki hükümetlerin işletmeleri normale dönmeye teşvik etmesini bekleyecek.
  • CEO’ların yüzde 34’ü ise aşı güvenliği hakkında yanlış bilgilerden ve çalışanların bundan etkilenerek aşı yaptırmama olasılığından endişe duyuyor.
  • Küresel CEO’lar, ülkeler salgından çıktıkça işlerin yüz yüze başlaması ihtiyacını yeniden değerlendiriyor. CEO’ların şirketlerinin fiziksel ayak izini küçültme iştahında altı ay öncesine göre keskin bir düşüş var. Salgın kontrol altına alındığında ofislere dönüş eğilimi artıyor.
  • CEO’ların yalnızca yüzde 17’si pandeminin sonucu olarak ofis alanlarını küçültmek istediğini söylüyor. Ağustos 2020’de bu oran yüzde 69’du. Bu rakam ya ofislerin bu sürede küçüldüğünü ya da stratejilerin değiştiğini gösteriyor.
  • Bununla birlikte aşıya erişim konusunda tereddütler var. CEO’ların yüzde 55’i çalışanlarının Covid-19 aşısına erişiminden endişeli. Bu da çalışanların iş yerine ne zaman döneceği konusundaki planlamaları etkiliyor.
  • Küresel yöneticiler iş gücünün tamamen uzaktan çalışması konusunda ölçülü bir yaklaşım gösteriyor. CEO’ların yüzde 30’u Covid-19 sonrası çoğu personelin haftada 2-3 gün uzaktan çalıştığı hibrit bir model düşünüyor. Yüzde 21’i ağırlıklı olarak uzaktan çalışan yetenekleri işe almak istiyor. Bu oran geçen yılki araştırmada yüzde 73 çıkmıştı.