FBI tarafından yapılan uyarıya göre siber suçlular, kayıp kişilerin yakınlarına ulaşıp kendilerinin kaçırdığını iddia ediyor ve fidye talebinde bulunuyor.

Yerli ya da yabancı pek çok filmde karşımıza çıkan bir sahnedir: Mafya üyeleri, zengin bir ailenin bir üyesini kaçırır. Genellikle çocuklardır kaçırılan, aile üyeleri haber alamayınca polise haber verir ve filmin dönemine göre telefon başında haber beklemeye başlar. Telefon çalar ve o meşhur replik tekrarlanır: “Çocuğunuzu yeniden görmek istiyorsanız şu kadar fidyeyi siyah bir çöp torbası içinde şuraya bırakın!..

FBI tarafından yapılan uyarıya göre film sahnelerindeki bu durum, artık siber suçluların kullandığı yöntemlerden biri haline geldi. Yakınları kaybolan kişilere ulaşan siber suçlular, ailelere çevrimiçi olarak ulaşarak kayıp kişilerin kendilerinde olduğunu belirterek 5.000 – 10.000 dolar arasında fidye talebinde bulunuyor.

FBI, suçluların telefon numaralarını gizlemek için üçüncü parti uygulamalar üzerinden arama yaptığını belirtiyor. Suçluların genellikle kayıp kişiye ait bir kanıt sunmadığı belirtilirken, hasta ya da yaralı olduğu ifade edilerek fidye için ek baskı da oluşturuyor.

Sanal fidyelerden 71 milyon dolar

FBI, kayıp kişi yakınlarının, bu kişileri bulabilmek için başta sosyal medya olmak üzere çeşitli kanalları araştırdığına dikkat çekiyor. Bu yöntemin aynı zamanda kayıp kişiye ait bilgi toplamak için de kullanıldığını kaydeden FBI, kolluk kuvvetlerine özellikle COVID-19’la birlikte evde kalmayı zorunlu hale getiren kurallar sonrasında çok sayıda ihbar geldiğini belirtiyor.

FBI tarafından geçen yıl bu ve benzer 77 bin gasp vakası tespit edilmiş durumda. Bu sayı, 2020 İnternet Suçları Raporu’na göre bu kategoriyi gerçekleşme sıklığı açısından üçüncü sıraya koyuyor. Suçluların, aynı dönemde bu tip vakalarla 71 milyon dolar ele geçirdiği de kayıtlarda yer alıyor.