Avustralya’da kamu yöneticileri ulusal nitelikte bir dijital kimlik uygulamasını hayata geçirmek için bir çalışma başlattı.

Konu dijitalleşme, kişisel veriler ya da veri paylaşımı olduğunda dünyanın hemen her bölgesinden yeni gelişmeler duymak mümkün. Bunların en yenilerinden biri Avustralya’da resmiyete kavuştu. Cuma günü düzenlenen “Veri ve Dijital Bakanlar Toplantısı”nda ulusal dijital kimlik programı gündeme getirildi.

ZDNET’in haberine göre toplantı sonunda yayımlanan bildiride, “Avustralya halkının, erişim sağladığı yer ve aldığı hizmetten bağımsız olarak çeşitli dijital hizmetlerden çevrimiçi etkileşimde bulunmasının kolayaşacağı” mesajı verildi. Toplantıya katılan yetkililer, bu durumu gerçeğe dönüştürmek için çalışmaların sürdüğünü de ekledi.

Hükümetler arası veri paylaşımı

Toplantının bir diğer gündemi ise hükümetler arası veri paylaşımıydı. Karar metninde bu tip bir veri paylaşımını desteklemek için bir anlaşmanın hazırlanmasının yanı sıra, Comonwealth’in (İngiliz Milletler Topluluğu) COVID-19 aşı pasaportunun kullanımıyla ilgili yeniliklerdi. Bu gelişme, toplantı karar metninde, “Aşılama Geçmişi Beyanında yapılan iyileştirmeler, COVID-19 aşısının kanıtını net ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını almış bireyler için erişimi kolay hale getiriyor. Bakanlar, bunun, Avustralya ekonomisinin yeniden açılma sürecinde önemli bir adım olduğunu kaydetti.” ifadesiyle yer aldı.

Dijital Dönüşüm Ajansı yeniden Başbakanlığa bağlanıyor

Aynı gün veri temalı bir diğer gelişme ise ülkedeki Dijital Dönüşüm Ajansı (DTA) tarafında yaşandı. İki yıl önce Sosyal Hizmetler (Services Australia) portföyüne geçen Dijital Dönüşüm Ajansı bundan böyle yeniden Başbakanlık kurumuna bağlı olarak çalışacak. Bu eskiye dönüşün DTA’nın mevcut sorumluluk alanlarında kapsamlı bir değişikliğe yol açmayacağı da ifade edildi. Ajans, ülkedeki tüm bilişim teknolojileri yatırımları ile dijital teslimatlar ile tedarik süreçlerini denetlemeye devam edecek. Diğer yandan ilgili kamu kurumlarına BT yatırımlarında tavsiyelerde bulunmayı da sürdürecek.

DTA’nın yeni adresinin kritik bir yanı daha bulunuyor. Aralık 2020 itibariyle kamu kurumlarının devam ettirdiği 84 BT projesi bulunuyor. Bu projelerin arasında Avustralya’nın e-Devlet’i diyebileceğimiz myGov’un yeniden yapılandırılması ve dijital kimlik programı da yer alıyor. DTA tarafından hazırlanmış 48 sayfalık strateji belgesi ise Avustralya’yı dünyanın en büyük üç dijital hükümeti arasına sokmak için 2025’e kadar tüm hizmetleri çevrimiçi hale getirmeye odaklanıyor.