Siber suçlarla mücadelede bilgi birikimini ve teknolojik altyapısını her geçen gün arttıran Interpol, Afrika’daki siber suçlar ve internet temelli dolandırıcılıkla mücadele için yeni bir birim kurdu.

Afrika’daki 49 ülkenin siber suçlarla mücadele kapasitesini artırmak isteyen Interpol, yeni bir siber suç operasyon masası kurduğunu açıkladı. Yeni kurulan birim, siber suçlulara karşı istihbarat sağlamanın yanında operasyonları destekleyecek ve bölgede yürütülen çalışmaları koordine edecek.

Afrika’nın siber suçlarla mücadelesinde izlenecek stratejinin şekillendirilmesine de katkı verecek olan yeni birim hakkında görüşlerini aktaran Interpol Genel Sekretri Jürgen Stock, dünyadaki çevrimiçi 4,5 milyar insanın tüm nüfusun yarısından fazlasını temsil ettiğini ve herkesin herhangi bir anda siber suç mağduru olma riskini taşıdığını belirtiyor.

Finansal destek İngiltere’den sağlandı

Afrika’da yürütülecek çalışmalarla ilgili ilk finansman İngiltere yönetimi tarafından sağlandı. “African Joint Operation against Cybercrime” adlı proje için 3 milyon GBP tutarında bir fon sağlayan İngiltere’nin Dışişleri Bakannı Dominic Raab, CYBERUK Konferansı’nda yaptığı konuşmada siber dünyada da uluslararası hukuka saygı gösterildiğini görmek istediklerini belirtirken, interneti kanunsuz bir alan haline getirmeye yönelik sistemli girişimlere kuralların olduğunun hatırlatılması gerektiğini ifade etti. Online olarak gerçekleştirilen organizasyondaki tüm konuşmalara etkinliğin YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Afrika’daki birim ve kıta genelinde yürütülecek çalışmalarla ilgili yönetim ve koordinasyon, Interpol’ün merkezinin bulunduğu Singapur’daki Interpol Siber Suçlar Direktörlüğü tarafından uygulanacak.