Siber güvenlik, Savunma Sanayii Yatırım ve Geliştirme Faaliyetlerini Destekleme Programı kapsamında öncelikli alanlar arasında gösterildi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), yeni Savunma Sanayii Yatırım ve Geliştirme Faaliyetlerini Destekleme Programı’nı duyurdu. Program kapsamında savunma, anayurt güvenliği, havacılık ve uzay sanayii alanlarında faaliyet gösteren yerli sanayi kuruluşlarının yatırım faaliyetleri ile Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (HAB) yapılacak tesis inşaatı faaliyetlerinin finansal olarak desteklenmesi amacıyla kredi verilmesi planlanıyor.

Siber güvenlik de öncelikli alanlar arasında

Üç ana başlıkta toplanan öncelikli alanlar listesinde siber güvenlik, 2. Öncelikli Alan sınıfında elektronik harp, algılama teknolojileri, yapay zeka, elektronik/aviyonik, silah mühimmat, roket ve füze sistemleri, KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer), yarı iletken üretimi ve kompozit teknolojileri ile birlikte yer alıyor.

1. Öncelikli Alanlar listesinde ileri malzeme teknolojileri (eklemeli imalat, alaşım geliştirme/teknolojileri, görünmezlik teknolojileri, hassas döküm teknolojileri ve zırh amaçlı ileri malzeme teknolojileri) ile robotik/otonom sistemler bulunuyor.

Açıklamaya göre 3. Öncelikli Alanlar başlığında ise Ankara’da kurulacak Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (HAB) tesis inşaatı yer alıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı, yıllık olarak tahsis edilen kaynaktan geriye bakiye kalması durumunda başvuru tarihlerine göre diğer alanlar için de destek verileceğini belirtti.

Son başvuru tarihi 30 Haziran 2021

Türk Lirası cinsinden ve en fazla 10 yıl vadeli olarak verilecek kredilerde oran, TCMB tarafından en son yayımlanan “İhale Yöntemiyle Satılan Hazine Bonoları ve Devlet Tahvilleri Türk Lirası Yıllık Ortalama Bileşik Faiz Oranı”nın yarısı olarak hesaplanacak.

Altı ayda veya yılda bir ödenecek taksitlerle geri ödemenin yapılacağı kredide başvurular SSB Sanayileşme Daire Başkanlığı’na yapılacak.

Son başvuru tarihinin 30 Haziran 2021 olarak belirlendiği kredi programı hakkında daha fazla detay ve istenilen belgelere bu linkten ulaşabilirsiniz.