Cisco, kullanıcıların parolaları atlayıp güvenlik anahtarları veya platformun biyometrik özellikleri yoluyla bulut uygulamalarında güvenli bir biçimde oturum açmasına olanak tanıyan, Duo’nun şifresiz kimlik doğrulama hizmetini tanıttı.

Altyapıdan bağımsız ve parolasız kimlik doğrulama özelliğine sahip basit ve etkili güvenlik uygulamasını tanıtan Cisco, parolaların ele geçirilmesi nedeniyle oluşan riskleri önlemeyi amaçlıyor. Dünya genelinde 25 binden fazla şirketin kullandığı Duo kimlik doğrulama deneyimine entegre edilen Duo şifresiz kimlik doğrulama, şirket kullanıcılarının parolalardan kurtularak modern dizüstü bilgisayarların ve akıllı telefonların dahili güvenlik anahtarları veya biyometrik özellikleriyle bulut uygulamalarında güvenli bir biçimde oturum açmasına olanak tanıyacak.

Cisco’nun Sıfır Güven yaklaşımının bir parçası olarak sunulan yeni çözüm her tür cihazdan, her tür BT uygulaması ve ortamına kadar tüm kullanıcılar için erişim güvenliği sağlıyor. Altyapıdan bağımsız olarak tasarlanan yeni ürün, birden fazla kimlik doğrulama ürünü gerektirmeden veya kritik güvenlik açıkladı bırakmadan işletmelerin bulut ve şirket içi uygulamalarının her türlü kombinasyonunun akıcı bir biçimde korurken parolasız bir geleceğe de zemin hazırlıyor.

Duo parolasız kimlik doğrulama neler getiriyor?

Güvenlik anahtarlarının yanı sıra, Apple FaceID ve TouchID ile Windows Hello gibi platform biyometrik özelliklerinden faydalanarak Duo çoklu oturum açma (SSO) ve üçüncü parti SSO ve kimlik sağlayıcıları tarafından korunan bulut uygulamalarına erişim için kimlik doğrulamayı basitleştirerek güçlendirecek. Parolasız kimlik doğrulamanın Duo SSO ile eşleştirilmesi, kullanıcıların bulut uygulamalarında oturum açması için işletmelerin yüzlerce parola ve kimlik doğrulama işlemini tek bir kolay oturum açma işleminde bir araya getirmesini sağlıyor.

Duo’nun yüzlerce uygulama ve kimlik bilgileri sağlayıcısıyla uyumluluğu sayesinde, herhangi bir altyapı değişikliği gerektirmeksizin tüm kimlik doğrulama senaryoları için tek bir güvenli araç sağlayacak.

Kimlik avı, çalıntı veya zayıf parolalar, parola yeniden kullanımı, deneme-yanılma, siber saldırılar ve parola veri tabanlarının ele geçirilmesi gibi, parolayla ilişkili tehditlerin ve güvenlik açıklarının riskini azaltacak.

Duo’nun güvenli erişim ürün grubu üzerinden cihaz sağlığı ve davranış izleme kontrolleriyle kimlik doğrulama işlemine yeni güvenlik katmanları ekleyerek, biyometrik bilgilerin çalınması veya etkisiz hale gelmesi durumunda risklerin daha da azalmasını sağlayacak.

Parolayla ilgili konular için oluşturulan yardım masası biletleri ve parola sıfırlama taleplerinin oluşturduğu idari yükü azaltacak.