Siemens, iletişim ve nesnelerin interneti çözümlerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için Red Hat Ansible Automation Platform ile açık anahtar altyapısını (PKI) otomatikleştiriyor.

Dünyanın önde gelen açık kaynak çözümleri sağlayıcısı Red Hat, Inc., küresel bir teknoloji şirketi olan Siemens’in, açık anahtar altyapısını (PKI) modernize etmek için Red Hat Ansible Automation Platformunu kullandığını duyurdu. Ansible Automation Platform ile Siemens artık yönetim görevlerini otomatikleştirebiliyor, yapılandırma kalitesini artırıyor ve şirket genelinde iletişim güvenliğini artırıyor.

Siemens AG, elektrifikasyonun (elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımından akıllı şebeke çözümlerine ve elektrik enerjisinin verimli uygulanmasına kadar tüm alanlar) yanı sıra tıbbi görüntüleme ve laboratuvar tanılama alanlarına odaklanan uluslararası bir teknoloji grubu olarak konumlanmış durumda. İşinin hassas doğası nedeniyle, güvenlik teknolojisinde ön planda kalmak Siemens’in en önemli öncelikleri arasında yer alıyor. Siemens’in 100.000 çalışanı ile iş ortaklarının 295.000 çalışanı gizli bilgilere erişimi güvenilir bir şekilde korumak için açık anahtar altyapılarını (PKI’ lar) kullanarak açık anahtarların sertifikalarını ve kimliklerini kontrol ediyor.

Yeni otomasyon çözümü PKI’lardaki artışı yönetmeyi kolaylaştırıyor

Nesnelerin İnterneti (IoT) iletişimini güvence altına almak için PKI’ları giderek daha fazla kullanan Siemens, şimdi farklı uygulama kullanım örnekleri için iki PKI ortamı kullanıyor. Ayrıca, kurum içindeki hizmet ekipleri arasındaki iletişimin kapsamı genişliyor. Bu değişiklikler, Siemens’in PKI ekibi için yapılandırma karmaşıklığı ve artan iş yükleri yarattı. Siemens, bu talebi desteklemek için eski otomasyon çözümünü Ansible Automation Platform ile değiştirdi.

Red Hat Consulting, Siemens’e PKI ortamını kullanmanın güvenli ve verimli olmasını sağlamaya yardımcı olmak için uygulama desteği sağladı. Siemens, Red Hat mimarları ve danışmanlarıyla birlikte çalışarak Kod-olarak-Altyapı yazmayı, sürekli entegrasyon uygulamaları yapmayı ve playbook’ları nasıl test edeceğini öğrendi, böylece güçlendirme önlemleri Ansible’da yazılabilecek.  Siemens’in PKI ekibi daha önce ortam yapılandırmalarında istenmeyen değişiklikleri manuel olarak aramak için saatler harcarken, şimdi Ansible Automation Platform’u kullanarak çoğu değişikliği kod olarak uyguluyor ve yapılandırma farklılıklarını önlüyor.

Siemens, gerektiğinde geliştirme ortamlarını bağımsız olarak uygulamak, kaldırmak ve PKI yazılım sürümlerini otomatik olarak yüklemek ve yayınlanmadan önce test etmek için AnsiblePlaybook’ları kullanıyor. Siemens, manuel idari görevlerin otomasyonunun yanı sıra, şirket genelinde gelişmiş yapılandırma kalitesinden ve daha güçlü iletişim güvenliğinden yararlanıyor. Yakın gelecekte Siemens, test süreçlerini otomatikleştirmek için Red Hat ile birlikte çalışmayı ve sürekli kullanım için ortak bir plan oluşturmayı planlıyor.