ABD’nin Virginia eyaleti, polislerin yüz tanıma teknolojilerini kısıtlayan yasayı onaylayanlar arasına eklendi.

Yüz tanıma teknolojileri hayatın her alanında giderek daha fazla etkili oluyor. Neredeyse tüm şehri kapsayan kameralarla güvenlik takibi yapılabiliyor ya da Türkiye’de de örnekleriyle karşılaştığımız gibi stadyum vb. yerlere girişlerde yüz tanıma teknolojileriyle kara listeye alınmış kişiler güvenlik ekiplerince içeri alınmayabiliyor.

Pek çok bilimkurgu filminde de kullanılan kamera ve yüz tanıma sistemi birlikteliği kimi yerlerde yasal engellemelerle de karşılaşabiliyor. Daha önce ABD’nin Minneapolis, Boston, San Fransisco gibi kentlerinde uygulanmaya başlayan yasak son olarak Virginia eyaletinde de uygulanmaya başlandı. Buna göre polisler özel bir izin olmadıkça yüz tanıma teknololojisini kullanamayacak.

Yasağın sebebi teknolojiden çok yöntem

Suçla mücadelede yüz tanıma teknolojisine getirilen yasağın ardında ise bu teknolojinin kendisinden çok teknolojiyi sunan şirketin yöntemi bulunuyor. Clearview AI isimli şirketin teknolojisi polis departmanlarında hızla kendine yer bulmuş, ancak belediye meclisleri ya da eyalet mahkemeleri benzer bir hızla kullanımı engelleme kararı almıştı.

Clearview AI tarafından geliştirilen teknoloji, güvenlik güçlerinin veritabanlarındaki fotoğraflar üzerinden bir eşleşme yapmıyor. New York Times tarafından yapılan bir araştırma, şirketin Facebook ve YouTube dahil milyonlarca web sitesinden aldığı 3 milyardan fazla görüntüden oluşan bir veritabanı kullandığını ortaya çıkarmıştı.

ABD medyasına yansıyan çok sayıda habere bakıldığında bu yöntemin çok da doğru sonuçlar vermediği görülüyor. Yapılan tanımlamalarda ten rengi konusunda sıkıntılar olduğu, siyahları ya da melezleri doğru tespit edemediğinden söz ediliyor.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin (ACLU) açıklamasına göre Kaliforniya, New Hampshire, New York, Oregon ve Vermont eyaletlerinde en az 20 şehir bu teknolojinin kamu tarafından kullanımını engellemiş durumda. Virginia’daki yasak 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.