Google, Allianz ve Munich Re ile işbirliği yaparak kurumsal müşterileri için bir siber güvenlik sigorta poliçesi başlattı.

Siber dünya pek çok siber riskle dolu. Özellikle COVID-19 sonrası bulut tabanlı hizmetlere yönelik saldırıların artması, bu alanda çözüm kullanan şirketlerin de daha fazla güvenlik talebini ortaya çıkardı. Bu kapsamda Allianz ve Munich Re ile ortak bir program başlattığını duyuran Google, Risk Koruma Programı adını verdiği bu hizmetle Google Cloud müşterilerine özel bir siber güvenlik sigorta poliçesi sunuyor.

Risk yönetimini daha etkin gerçekleştirmek amacıyla oluşturulduğu belirtilen yeni program, doğabilecek riskleri paydaşlar arasında paylaştırmanın yanında müşterilerin kendi risklerini hesaplamalarına ve ölçmelerine yönelik Risk Manager adlı bir teşhis aracı da sunuyor. Müşteriler, bu aracı kullanarak Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) ve Munich Re’ye raporlar gönderebiliyor. Bu raporlar ilgili müşterilerin güvenlikle ilgili durumunu ve Google Cloud Protection + için sigortalama uygunluğunu değerlendirmekte kullanılabiliyor.

İlk etapta ABD’deki işletmelere yönelik olarak sunulan yeni hizmetin zamanla diğer ülkelerde de sunulması bekleniyor.