İngiltere’de bir vakıf tarafından yönetilen 15 okul siber saldırıya uğradı. Saldırıya uğrayan okulların tüm sistemlerini kapatması sonucu öğrenciler eğitim alamaz hale geldi.

Siber saldırıların eğitim kurumlarına da yönelik gerçekleşmesi yeni bir şey değil. Ancak bu kez saldırıya uğrayanlar alışılageldiği üzere üniversiteler değil, ortaokullar oldu. IT Pro’nun haberine göre Nova Education Trust isimli bir vakıf tarafından yönetilen 15 okula siber saldırı düzenlendi. Vakıf yönetimi, bu saldırı sonrası 15 ortaokulun tümünün web sitelerine erişilemediğini, buna bağlı olarak e-postalara yanıt verilemediğini ve dahası uzaktan eğitim veremediğini açıkladı.

Habere göre, Nova Education Trust yönetimi konuyu İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) ve Milli Eğitim Bakanlığı ile paylaşmış durumda. Okul idarecilerei yaşanan bu durum sonrası öğrencilerine sosyal medya üzerinden de ulaşarak bazı hizmetleri kullanmama konusunda uyardı. Örneğin Bingham’daki Toot Hill Okulu, siber güvenlik uzmanlarının Dojo, Tapestry, Microsoft Teams gibi kanalları kullanmamalarını tavsiye etti.

Saldırının yöntemi ve saldırıyı gerçekleştirenler henüz tespit edilememiş durumda. Bununla birlikte uzmanlar saldırı yönteminin 2020’de çeşitli okulları ve üniversiteleri etkileyen bir dizi fidye yazılımı saldırısıyla benzerlik gösterdiğini belirtti.