Microsoft, Avrupa’daki müşterileri için mevcut veri depolama taahhütlerini genişletmeye hazırlandığını duyurdu.

Avrupa Birliği’nin katı regülasyonları her alanda olduğu gibi veri depolama ve kullanımı için de geçerli. Bu alanda pek çok şirket çeşitli düzenlemeler ve yenilikler gerçekleştiriyor. Microsoft da bu yönde bir adım atarak Avrupa Birliği ülkelerindeki müşterileri için tüm verileri AB içinde işlemeyi ve depolamayı sağlayacağını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklama, Microsoft’un Azure, Microsoft 365 ve Dynamics 365 gibi tüm temel bulut hizmetleri için geçerli olacak. Hazırlıklara başladığını açıklayan şirket, ilgili mühendislik çalışmalarını önümüzdeki yılın sonunda tamamlamayı hedefliyor. Projeye verilen isim ise “Microsoft Bulut için AB Veri Sınırı” olarak tanımlandı.

Siber güvenlik kriterleri için de düzenleme geliyor

Önümüzdeki aylarda siber güvenlik gibi farklı koşullara ihtiyaç duyulan ayarlamaların da sürece dahil edileceğini belirten şirket, yürüteceği plan hakkında müşterileri ve regülatör kurumlarla iletişim halinde olacağını kaydetti. Mevcut durumda da Avrupa Birliği yönergelerine uyan ve gerekli kriterleri aşan bir hizmet sunduğunu belirten Microsoft, halihazırda ticari ve kamu sektörü müşterilerine AB içinde veri depolama çözümü sunduğunu, bununla birlikte pek çok Azure bulut hizmetinin de verileri AB içinde işleyecek şekilde yapılandırılabildiğini belirtti.

Mevcut yasal düzenlemeleri karşılayan şifreleme ve lockbox çözümleri kullandığını kaydeden Microsoft, hizmetlerinin çoğunun müşteriler tarafından yönetilebilen anahtarların kullanımı yoluyla veri şifrelemesini müşteri kontrolüne bıraktığını ekledi.

Dublin’de yeni Gizlilik Mühendisliği Mükemmeliyet Merkezi

Microsoft, yeni plan çerçevesinde Dublin’de bir Gizlilik Mühendisliği Mükemmeliyet Merkezi’ni de hayata geçirmeyi planlıyor. Bu merkez, ilgili yasal gereksinimleri karşılayarak “Tech Fit for Europe”un kurulmasına yardımcı olacak.

Avrupa Birliği ülkelerindeki ilk veri merkezini 2009 yılında açan Microsoft, halen Almanya, Avusturya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Norveç, Polonya ve Yunanistan olmak üzere 13 ülkede veri merkezleri bulunuyor. AB üye ülkelerindeki müşteriler dışında Norveç ve İsviçre’deki müşteriler de AB Veri Sınırı hizmetlerinden faydalanabilecek.