Kimlik doğrulama alanında uzmanlaşan Okta, rakibi Aut0’ı yaklaşık 6.5 milyar dolara satın alıyor.

Teknoloji dünyasında satın alma ve konsolidasyonlar sıkça görülen bir durumdur. Ancak pek azı milyar dolarlar seviyesine gerçekleşir. Bunlardan biri, ABD merkezli, kimlik doğrulama alanında uzmanlaşmış Okta’nın, rakipleri arasında gösterilen Aut0’ı alması oldu.

Haber kaynaklarına yansıyan tutara göre yaklaşık 6.5 milyar USD’lik bir tutarla gerçekleşen satın alma her iki şirketin yönetim kurulları tarafından onaylanmış durumda. Aut0, Okta’dan 4 yıl sonra kurulmasına rağmen geçen Temmuz ayında 120 milyon USD’lik fon sağlayarak 2 milyar USD’lik bir değerlendirmeye ulaşmıştı. Birleşme sonrasında Okta’nın bulut tabanlı platformu ile Aut0’ın cihaz ve uygulama tabanlı kimlik yönetimi çözümünün birleştirilmesi bekleniyor.

Okta CEO’su ve Kurucu Ortağı Todd McKinnon, bu birleşmenin hem mevcut hem de gelecekteki müşteriler için son derece yüksek bir değer sağlayacağını ifade ederek müşterilerine kimlik yönetiminde yeni yollar açacağına işaret ediyor. Aut0 CEO’su ve Kurucu Ortağı Eugenio Pace ise iki şirketin birlikte geleceğin kimlik platformunu inşa edeceğine inandıklarını vurguluyor.

2009’da kurulan Okta’nın dünya genelinde 9 ülkede 3 bin çalışanı bulunurken, Auth0 ise 30 kadar ülkede faaliyet gösteriyor.