Siber güvenlik sigortasıyla hem bireylere hem de işletmelere özel poliçeler sunan Anadolu Sigorta, düzenlediği kampanyayla farkındalığı artırırken bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürmesine de yardımı oluyor.

Mobil ve ağ üzerinde karşılaşılabilecek zararlı içeriklerin arttığına işaret ederek tüm kullanıcıları siber güvenlik konusunda uyaran Anadolu Sigorta, Nisan ayı boyunca Ticari Siber Güvenlik ürününde geçerli kampanyası kapsamında, KOBİ’lere; Bireysel Siber Güvenlik Sigortası dahilinde ise bireylere, yüzde 20 indirim avantajıyla siber saldırıdan korunma imkanı sunuyor.

Ticari Siber Güvenlik ürünüyle, KOBİ’leri, Bireysel Siber Güvenlik ürünüyle ise bireyleri siber saldırıdan koruyan Anadolu Sigorta, siber güvenlik poliçeleri kapsamında bireylere; muayene, panoramik röntgen, diş taşı temizliği gibi hizmetlerden yılda 1 kez tek seans ücretsiz olarak yararlanabilme olanağı sunarken sigortalılara özel; Nisan ayında alacakları poliçe ile birlikte Diş Temizleme ve Muayene Paketi hediye ediyor.

Ticari Siber Güvenlik Paket Poliçesi ise siber güvenlik riskleri nedeniyle sigortalıların kendi veri varlıklarının yok olması, zarar görmesi veya korumakla yükümlü oldukları üçüncü kişilerin veri varlığının çalınması, ifşa olması, kaybolmasından doğacak zararları teminat altına alıyor. Bu poliçe ile hem sigortalıların kendi zararları hem de üçüncü kişi zararları karşılanıyor.

Ticari Siber Güvenlik Paket Poliçesi bilgisayar programları ve müşteri bilgileri de dahil olmak üzere veri varlığının bir siber güvenlik riski nedeniyle yok olması veya zarar görmesi sonucu oluşacak zararları, poliçede belirtilen limite kadar teminat altına alıyor. Bir siber güvenlik ihlali nedeniyle sigortalının bilgisayar sistemlerinin durması nedeniyle maruz kalacağı iş durması zararları, poliçede belirtilen limit çerçevesinde tazmin ediliyor. Türkiye’de yürürlükte bulunan kişisel verilerin korunması mevzuatının, yaşanan siber güvenlik riski nedeniyle sigortalı tarafından ihlali nedeniyle kamu otoritesi tarafından verilen idari para cezaları, poliçede belirtilen limit ile sınırlı olarak karşılanıyor. Sigortalının, korumakla yükümlü olduğu üçüncü şahıs verisinin kişisel verilerin korunması mevzuatını ihlal edecek şekilde çalınması, kaybı, ifşa olması nedeniyle üçüncü kişilerden gelecek tazminat talepleri, poliçede belirtilen limit çerçevesinde teminat kapsamında yer alıyor. Yine benzer bir durumda sigortalının ihtiyaç duyacağı hukuki hizmetlere, bilgisayar uzmanı hizmetlerine ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin mevzuat çerçevesinde yapılması gereken bildirimlere ilişkin masraflar, poliçede belirtilen limit çerçevesinde karşılanıyor.

KOBİ’lere 5 farklı teminat limiti

Günümüzde şirketlerin büyük ölçüde teknolojiye bağımlı olarak operasyonlarını ve iş süreçlerini sürdürdüğünü ifade eden Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez, siber risk yönetimi ve transferi konusunda gereken aksiyonların alınmamasının marka ve itibar zararlarına, veri ihlallerine ve mali kayıplara neden olabildiğine işaret ederek sözlerin şöyle sürdürüyor: “Ticari segment müşterilerimizin ihtiyaçlarından yola çıkarak, veri sızıntıları ve ihlallerinin potansiyel hasarlarına karşı yenilikçi bir koruma paketi oluşturduk ve ülkemizde ilk kez bu segmente yönelik sunulan Ticari Siber Güvenlik Paket Poliçesi ürünümüzü yaklaşık üç yıl önce hayata geçirdik. Ticari Siber Güvenlik Paket Poliçesi ile Ticari İşletme ve KOBİ’leri siber risklere karşı koruyoruz. KOBİ’lere yönelik hazırlanan ürünümüzde 5 farklı teminat limiti alternatifi bulunuyor. Bu ürünümüzle sigortalılarımızın bir siber güvenlik riski nedeniyle oluşacak veri koruma hasarları, iş durmasından kaynaklanan zararlar, idari para cezaları, siber fidye hasarları ile bilgi güvenliği ve gizlilik sorumluluğu ve veri ihlali masrafları poliçemizdeki koşullar ve istisnalar çerçevesinde teminat altına alınmaktadır.