Savunma sanayiine yönelik odağıyla teknokentler arasında farklılaşan Teknopark İstanbul, bünyesindeki kuluçka merkezi Cube Incubation üzerinden sunduğu destekleri artırıyor.

Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlayan ve gerçekleştirdiği projelerle dikkat çeken Teknopark İstanbul’a bağlı kuluçka merkezi Cube Incubation 2021’de yeni desteklerle ilerliyor. Üç yeni girişimci destek programı başlattıklarını belirten Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, yakın zamanda büyüme aşamasındaki girişimler için de farklı bir program duyurusu yapmaya hazırlandıklarını ifade ediyor.

Geçen yıl 300 girişimcinin destek almak için başvuru yaptığı Teknopark İstanbul’da bu başvuruların 57’si destek almaya hak kazanmış ve 53 girişim programdan mezun olarak Teknopark İstanbul’da Ar-Ge firması olarak çalışmalarını sürdürmeye başlamıştı. “Cube Incubation’da ‘Ideacube’, ‘Campcube’ ve ‘Runcube’ isimli üç yeni girişimcilik programı başlattıklarını ifade eden Topçu, girişimcilerin Teknopark İstanbul ve Cube Incubation altyapısını kullanarak projelerini ürüne, ürünlerini de satışa döndürdüklerini ifade ediyor.

Yeni destek programları neleri kapsıyor?

Ideacube: Fikir aşamasındaki girişimcilerin proje fikirlerini doğrulamaları amacıyla online eğitim desteğinin verildiği bir program. Ideacube programı yılda 6 kere gerçekleşecek ve programa başvuran girişimcilerin başvuruları Ideacube Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye alınacak. Değerlendirme Kurulu’nda projesi onaylanan girişimciler 3 hafta boyunca online eğitim sürecine dahil olacak ve 6 farklı konu başlığı altında 5 saatten fazla online eğitimden faydalanacak. Proje sahibinin eğitimlere katılmasının önem taşıdığı programda ilgili girişim ekibinin diğer üyeleri de eğitimlere dahil olabiliyor.

Programa alınanlara Girişimcilik Ekosistemi, Yaratıcı Düşünce Teknikleri, İş Modeli KPI, İş Modeli KPI Atölye, Araştırma Teknikleri, Etkili Sunum Teknikleri eğitimleri verilecek. Performans değerlendirmesi sonrasında seçilenler Demo Day’de girişimcilik ekosistemine sunum hakkı kazanıyor.

Campcube: Proje fikrini doğrulamış ürün çıkarma aşamasındaki girişimcilerin ürünlerini doğrulama ve satışa hazır getirme amacıyla online eğitim, mentörlük, girişim analizi, performans değerlendirme desteklerinin ve Demo Day etkinliğinin yer aldığı 6 ay boyunca girişimcilerin yer alabileceği bir programda İş Modellmesi, Ürün – Pazar Uyumu, İş Planı, Startup Hukuku, Yatırım Süreçleri, İleri Girişimcilik Ekosistemi, Etkili Sunum Teknikleri, Finansal Okur Yazarlık ile Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları eğitimleri veriliyor.

Campcube programına alınanlara 7/24 Ofis Kullanımı, ortak çalışma alanı ve sabit masa, mutfak, oyun alanı, kütüphane ve yazıcı, ortak bahçe alanı, toplantı odası, 7/24 güvenlik, prototip atölyesi, laboratuvar ve temiz odalar, birebir danışmanlık, mentorlük, satış ve tasarım desteği, sunum hazırlama, yatırım öncesi One Pager hazırlama destekleri veriliyor.

Runcube: Bu program, projesini ürüne dönüştürmüş ve satışını gerçekleştirmiş girişimcilerin ölçeklenmesi ve pazarda rekabet edebilmesi amacıyla online eğitim, mentörlük, danışmanlık, girişim analizi, performans değerlendirme desteklerinin ve Demo Day etkinliğinin yer aldığı 6 ay boyunca girişimcilerin yer alabileceği bir program olarak tasarlanmış. Değerlendirme Kurulu’nda projesi onaylanan girişimciler 5 hafta boyunca online eğitim ve sonrasında diğer desteklerin yer aldığı sürece dahil olacak. Programda 10 farklı konu başlığı altında 25 saatten fazla online eğitimin verilecek ve bu eğitimlere yine başvuru sahibinin katılması önem taşıyor. Diğer programlarda olduğu gibi girişim ekibinin diğer fertleri de eğitime katılabiliyor. Ayrıca, hakediş oranı yüksek olan girişimler Boost Ofis desteklerinden de faydalanabiliyor.

Runcube’a katılmaya hak kazananlara Üretim Teknikleri, Fiyatlandırma Stratejileri, Dijital Pazarlama, Proje Yönetimi, Uluslararası Ticaret, Hibe & Teşvikler, Araştırma Teknikleri, UX & UI / Endüstriyel Tasarım, Şirket Değerleme ve Yatırım Süreçleri, Müşteri Geliştirme başlıklı eğitimler veriliyor. Sağlanan destekler Campcube ile benzerlik gösterirken, bu programa özel olarak Yatırımcı Görüşmeleri ve İş Birliği Görüşmeleri de ekleniyor.