Avrupa merkezli siber güvenlik şirketi ESET, Ortak Güvenlik Açıkları ve Etkilenmeler (CVE) Programı’nda CVE Numaralandırma Otoritesi (CNA) olarak yetkilendirildiğini duyurdu.

Siber suç dünyasındaki yukarı yönlü hareketlenme güvenlik açıkları konusunda bilgi paylaşımının önemini daha da artırıyor. CVE olarak adlandırılan, Ortak Güvenlik Açıkları ve Etkilenmeler Programı, kamuoyuna açıklanan siber güvenlik açıklarını tespit etme, tanımlama ve bu güvenlik açıklarına katalogda yer verme misyonunu üstlenmiş organizasyonlar  içerisinde yer alıyor. CVE Programı’nda yer alan kuruluşlar, güvenlik açıklarıyla ilgili tutarlı tanımlar oluşturmak üzere CVE Kayıtları yayınlıyorlar. Bilgi teknolojileri ve siber güvenlik uzmanları, aynı konu hakkında konuştuklarından emin olmak ve güvenlik açıklarını önceliklendirme ve ele alma konusunda koordineli bir şekilde çalışmak üzere CVE Kayıtlarını kullanıyorlar.

CNA olarak atanan kuruluşlar, güvenlik açıklarıyla ilgili CVE Kimliği verebilme, ilgili CVE kaydındaki güvenlik açığı hakkında bilgi oluşturma ve yayınlama yetkisine sahip. Elde ettiği yetki sayesinde ESET, CVE kayıtları yayınlayabiliyor. Bu kayıtlara CVE Kimliği, tanımlayıcı ve ESET ürünlerinde keşfedilen ve diğer CNA’ların kapsamında olmayan üçüncü taraf ürünlerde ESET araştırmacılarının keşfettiği güvenlik açıklarıyla ilgili referanslar da dahil durumda.

ESET’in Bilgi Güvenliğinden Sorumlu Başkanı Daniel Chromek bu konudaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:

“Topluma yön veren ve uluslararası tanınırlığa sahip Ortak Güvenlik Açıkları ve Etkilenmeler (CVE®) Programı sayesinde genişleyen siber güvenlik sektörünün yanı sıra akademik, şirket ve hükümet paydaşlarıyla süregelen işbirliğini destekleme yolundaki amacımıza daha çok yakınlaşıyoruz. Aynı zamanda, şirket içi güvenlik ve Ar-Ge ekiplerimiz nerede olursa olsun güvenlikle ilgili zayıf noktaları daha etkili ve tutarlı bir şekilde ele alabiliyor ve güvenlik açıkları ve tehditlerle savaşma konusunda proaktif olabiliyor.”