COVID-19’a karşı çalışmalar yürüten Oxford Üniversitesi Biyoloji Laboratuvarı hacker’ların saldırısına uğradı. Üniversite yönetiminin doğruladığı olayda biyokimyasal sistemlere erişildiği açıklandı.

COVID-19 ile taktik değiştirerek sağlık kurumları ve üniversitelere saldırılarını yoğunlaştıran siber saldırganların son hedefi Oxford Üniversitesi oldu. Forbes’ta Thomas Brewster imzasıyla yayınlanan habere göre Forbes’taki haber sonrası ünivesite yönetimi saldırıyı doğruladı. Buna göre saldırganlar Strubi olarak bilinen Yapısal Biyoloji Bölümü’ne yönelik bir saldırı gerçekleştirdi. Üniversite, saldırıyı doğrulamak dışında daha fazla yorum yapmazken kounun İngiliz istihbarat kurumu ve Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’yle paylaşıldığını belirtti.

Oxford Üniversitesi sözcüsü etkilenen bölgede herhangi bir klinik araştırma yapılmadığından bu tip araştırmaları etkileyen bir durum olmadığını belirtirken herhangi bir hasta verisi de içermediğini belirtti. Bununla birlikte saldırıdan etkilenen makinelerin temel araştırmalar için yapılan proteinler gibi biyokimyasal örnekleri saflaştırmak için kullanıldığı da açıklandı.

Siber saldırganların sistemlere saldırarak sıvı akışını ya da arıtma teknolojisini değiştirebildiği biliniyor. Herhangi bir basınç alarmının devre dışı bırakılması gibi olaylar daha önce enerji sektöründen şirketlerin başına gelmiş vakalar arasında bulunuyor.

Saldırıya uğrayan laboratuvarın doğrudan Oxford-AstraZeneca aşısını geliştiren birim olmadığı belirtilirken, Strubi’deki bilim insanlarının COVID-19 hücrelerinin nasıl çalıştığı ve zararı nasıl durduracağı üzerine çalıştıkları biliniyor. Strubi’nin aynı zamanda patojenik insan ve hayvan virüslerinin araştırılması için bir biyogüvenlik sınırlama tesisi olan Partikül Görüntüleme Merkezi’ne de ev sahipliği yaptığı belirtilen haberde, buradaki araştırmacıların son zamanlarda HIV virüsüyle ilgili bir araştırma yayınladığına da değiniliyor.

Saldırının arkasında kimler var?

Saldırganların kimliği ya da bağlı olduğu grupla ilgili henüz net bir bilgi bulunmadığı belirtilen haberde, saldırı ekibinin oldukça bilgili ve ele geçirdiği verileri özel olarak satan kişilerden olduğuna değiniliyor. Oxford’a yapılan saldırının ekran görüntülerini sağlayan Hold Security CTO’su Alex Holden’ın görüşlerinin de aktarıldığı haberde, Holden’ın saldırganların Portekizce konuştuğu ve daha önceki hedefleri arasında Brezilya’daki üniversiteler olduğu da aktarılıyor. Holden’a göre bu grup, daha önce ulus destekli siber saldırganlar için kullanılan “Gelişmiş Kalıcı Tehdit” gruplarına satış yapıyor.

Haber görseli: Oxford Üniversitesi | John Cairns